Skip to content

2819 Danbury LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 28, 2020

Property Information

Block135.21
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,400
66%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,005+5.5%
2024$4,742+8.5%
2023$4,369-5.0%
2022$4,598+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,814DeedBook 17778, Page 1455Recorded2/6/2020

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5416, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1996