Skip to content

2850 Roseville CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block135.21
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
35%
Improvement Value:$187,800
65%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,262+5.3%
2024$4,999+5.5%
2023$4,739+0.4%
2022$4,718+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16741, Page 1685Recorded5/18/2017

Property Sale

Sale
$181,300
DeedBook 5419, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1996