Skip to content

2855 Roseville CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block135.21
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,000
37%
Improvement Value:$181,300
63%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,003+5.5%
2024$4,740+7.7%
2023$4,401+0.5%
2022$4,381+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,814DeedBook 20094, Page 1224Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$174,900
DeedBook 5423, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1996