Skip to content

2915 Rock Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1997
Other Exempt

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Apr 23, 2015

Property Information

Block135.22
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,689
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
35%
Improvement Value:$187,600
65%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,145+4.8%
2021$3,954+1.1%
2020$3,911+0.7%
2019$3,883-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 16090, Page 320Recorded5/26/2015

Property Sale

Sale
$155,900
DeedBook 5483, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1997