Skip to content

2927 Rock Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 21, 2022

Property Information

Block135.22
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$188,200
66%
Total Assessment$287,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.3%
2024$4,971+4.7%
2023$4,746+0.4%
2022$4,725+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,814DeedBook 19204, Page 1920Recorded10/25/2022

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16737, Page 50Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$172,900
DeedBook 5485, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1997