Skip to content

2810 Danbury LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2020

Property Information

Block135.22
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
30%
Improvement Value:$238,200
70%
Total Assessment$341,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,217+5.3%
2024$5,906+4.7%
2023$5,643+0.4%
2022$5,618+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft2,310DeedBook 17696, Page 1534Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 17004, Page 1764Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5451, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1997