Skip to content

2758 Lenox StreetToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 8, 2012

Property Information

Block135.23
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,739
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,600
65%
Total Assessment$285,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,204+5.3%
2024$4,944+9.6%
2023$4,511+0.4%
2022$4,492+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 15125, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1997