Skip to content

3009 Springwater CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Dec 12, 2025

Property Information

Block135.24
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$187,200
66%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,196+5.3%
2024$4,937+8.6%
2023$4,546+0.4%
2022$4,526+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,675DeedBook 20226, Page 110Recorded12/15/2025

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 16862, Page 1696Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 13786, Page 1514

Property Sale

Sale
$163,900
DeedBook 5449, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1997