Skip to content

2751 Lenox StreetToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block135.24
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$186,900
64%
Total Assessment$289,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+5.3%
2024$5,018+7.3%
2023$4,679+0.4%
2022$4,658+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 11204, Page 358

Property Sale

Sale
$181,360
DeedBook 5505, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1997