Skip to content

2976 Fieldcrest LaneToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$169,800
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block135.26
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,100
66%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,999+5.5%
2024$4,737+7.1%
2023$4,424+0.5%
2022$4,403+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,800
DeedBook 5423, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1996