Skip to content

2997 Fieldcrest LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$330,700
Last Sale Date
Nov 14, 2016

Property Information

Block135.27
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,375
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
28%
Improvement Value:$246,200
72%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,271+5.3%
2024$5,958+4.1%
2023$5,725+0.4%
2022$5,700+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,700

From:

To:

Sq Ft2,375DeedBook 16578, Page 1286Recorded11/22/2016

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft2,375DeedBook 16161, Page 269Recorded8/13/2015

Property Sale

Sale
$200,850
DeedBook 5456, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1997