Skip to content

3015 Fieldcrest LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Feb 24, 1997

Property Information

Block135.27
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,599
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
35%
Improvement Value:$181,600
65%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+5.5%
2024$4,590+14.6%
2023$4,007+0.5%
2022$3,988+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook 5450, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1997