Skip to content

3205 Flagstone CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$316,200
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block135.27
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,375
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$249,700
71%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,372+5.3%
2024$6,053+5.5%
2023$5,740+0.4%
2022$5,715+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$316,200
Sq Ft2,375DeedBook 18289, Page 1432Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$206,750
DeedBook 5549, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1998