Skip to content

3225 Flagstone CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Apr 4, 2024

Property Information

Block135.27
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,800
65%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,207+5.3%
2024$4,947+17.4%
2023$4,214+0.5%
2022$4,194+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,675DeedBook 19664, Page 493Recorded4/23/2024

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,675DeedBook 18988, Page 147Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$162,900
DeedBook 5549, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1998