Skip to content

3237 Flagstone CourtToms River, NJ 08755

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2025

Property Information

Block135.27
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,375
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
29%
Improvement Value:$246,500
71%
Total Assessment$349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,118+5.5%
2024$5,800+4.2%
2023$5,568+0.5%
2022$5,542+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,850
DeedBook 5549, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1998