Skip to content

3123 Dillon CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 20, 2006

Property Information

Block135.27
Lot58
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
34%
Improvement Value:$190,500
66%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,006+5.5%
2024$4,744+8.0%
2023$4,391+0.5%
2022$4,371+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13250, Page 1165

Property Sale

Sale
$177,900
DeedBook 5491, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1997