Skip to content

3137 Dillon CourtToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$168,200
Last Sale Date
Aug 8, 1997

Property Information

Block135.27
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
38%
Improvement Value:$177,300
62%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,216+5.2%
2024$4,956+9.4%
2023$4,531+0.4%
2022$4,511+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$168,200
DeedBook 5496, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1997