Skip to content

3167 Woodspring LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block135.29
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
34%
Improvement Value:$191,600
66%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,045+5.5%
2024$4,780+4.5%
2023$4,574+0.5%
2022$4,552+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,814DeedBook 20094, Page 538Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$180,800
DeedBook 5503, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1997