Skip to content

3186 Dillon LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2013

Property Information

Block135.31
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,587
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$184,500
65%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.3%
2024$4,925+13.6%
2023$4,334+0.4%
2022$4,315+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,600
DeedBook 5504, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1997