Skip to content

3162 Dillon LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Date
Mar 27, 2002

Property Information

Block135.31
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,000
35%
Improvement Value:$190,100
65%
Total Assessment$293,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,340+5.3%
2024$5,074+4.7%
2023$4,844+0.4%
2022$4,822+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10807, Page 1851

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 5737, Page 844

Property Sale

Sale
$210,430
DeedBook 5500, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1997