Skip to content

3325 Deep River LaneToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$311,500
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block135.32
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,814
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$189,300
65%
Total Assessment$289,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,021+5.5%
2024$4,758+4.6%
2023$4,549+0.5%
2022$4,528+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$311,500

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16973, Page 1792Recorded12/20/2017

Property Sale

Sale
$285,100

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 15962, Page 368Recorded12/15/2014

Property Sale

Sale
$163,340
DeedBook 5734, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 1999