Skip to content

3329 Deep River LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$285,500
Last Sale Date
May 3, 2019

Property Information

Block135.32
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,727
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$186,000
65%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,211+5.3%
2024$4,951+11.2%
2023$4,454+0.4%
2022$4,434+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,500

From:

To:

Sq Ft1,727DeedBook 17469, Page 671Recorded5/13/2019

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 14897, Page 433

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 11999, Page 1822

Property Sale

Sale
$166,500
DeedBook 5648, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1998