Skip to content

3354 Deep River LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block135.34
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,000
36%
Improvement Value:$183,200
64%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,215+5.3%
2024$4,954+11.2%
2023$4,454+0.4%
2022$4,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,675DeedBook 20179, Page 313Recorded10/29/2025

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 16067, Page 1093Recorded4/29/2015

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 5607, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1998