Skip to content

3334 Deep River LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$265,100
Last Sale Date
Jul 30, 2015

Property Information

Block135.34
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
35%
Improvement Value:$185,700
65%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,205+5.2%
2024$4,945+10.8%
2023$4,461+0.4%
2022$4,442+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,100

From:

To:

Sq Ft1,675DeedBook 16157, Page 169Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$174,400
DeedBook 5527, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1997