Skip to content

3310 Deep River LaneToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Oct 15, 1997

Property Information

Block135.34
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage2,310
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
33%
Improvement Value:$227,000
67%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,963+5.5%
2024$5,653-0.1%
2023$5,658+0.4%
2022$5,633+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 5514, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1997