Skip to content

3626 Vicari AvenueToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block135.34
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningPRC4
Sq Footage1,675
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
36%
Improvement Value:$181,200
64%
Total Assessment$283,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,160+5.3%
2024$4,902+9.0%
2023$4,499+0.4%
2022$4,479+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 14514, Page 812

Property Sale

Sale
$166,900
DeedBook 5556, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1998