Skip to content

1104 Arlington DriveToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC1104
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
48%
Improvement Value:$99,400
52%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,451+5.3%
2024$3,279-11.7%
2023$3,712+0.4%
2022$3,696+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,216DeedBook 17164, Page 999Recorded7/3/2018

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 14988, Page 561

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 13186, Page 1771

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 12146, Page 1618

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 10454, Page 193

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 5356, Page 422

Property Sale

Sale
$98,900
DeedBook 4637, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1987