Skip to content

1402 Pegasus CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC1402
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,796
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
55%
Improvement Value:$119,300
45%
Total Assessment$264,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,816+5.3%
2024$4,575-11.9%
2023$5,193+0.4%
2022$5,170+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,796DeedBook 20043, Page 248Recorded6/16/2025

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,796DeedBook 18516, Page 1383Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 14508, Page 404

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 13981, Page 486

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11631, Page 315

Property Sale

Sale
$128,470
DeedBook 5663, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1996