Skip to content

1405 Pegasus CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC1405
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
53%
Improvement Value:$127,800
47%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+5.2%
2024$4,722-8.8%
2023$5,176+0.4%
2022$5,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,624DeedBook 19375, Page 1620Recorded5/11/2023

Property Sale

Sale
$319,000
DeedBook 13104, Page 1779

Property Sale

Sale
$119,500
DeedBook 5669, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1996