Skip to content

2408 Gulfstream WayToms River, NJ 08755

Built 1989

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC2408
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
40%
Improvement Value:$133,700
60%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+5.3%
2024$3,872+2.9%
2023$3,764+0.4%
2022$3,748+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft1,216DeedBook 19369, Page 287Recorded5/4/2023

Property Sale

Sale
$144,000
Sq Ft1,216DeedBook 17673, Page 737Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$110,900
DeedBook 4795, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1989