Skip to content

2501 Secretariat PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC2501
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$192,100
57%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+5.3%
2024$5,835+2.0%
2023$5,720+0.4%
2022$5,695+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,938DeedBook 17973, Page 935Recorded7/20/2020

Property Sale

Sale
$139,155
DeedBook 5452, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1997