Skip to content

2507 Secretariat PlaceToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC2507
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage2,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
41%
Improvement Value:$211,800
59%
Total Assessment$356,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,501+5.3%
2024$6,176+5.2%
2023$5,870+0.4%
2022$5,844+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,010DeedBook 18916, Page 99Recorded2/18/2022

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12838, Page 1513

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$136,560
DeedBook 5425, Page 810