Skip to content

3004 Jockey Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 22, 2022

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC3004
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
48%
Improvement Value:$155,400
52%
Total Assessment$300,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+5.3%
2024$5,200-9.5%
2023$5,745+0.4%
2022$5,720+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,929DeedBook 19125, Page 396Recorded8/5/2022

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 13070, Page 1455

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 11972, Page 941

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 10834, Page 1379

Property Sale

Sale
$127,875
DeedBook 5438, Page 641

Property Built

Built

Year Built: 1997