Skip to content

3705 Aqueduct CourtToms River, NJ 08755

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2008

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC3705
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
57%
Improvement Value:$110,900
43%
Total Assessment$255,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,663+5.3%
2024$4,430-5.7%
2023$4,696+0.4%
2022$4,676+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 10970, Page 1169

Property Sale

Sale
$98,526
DeedBook 5582, Page 336

Property Sale

Sale
$102,915
DeedBook 5404, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1996