Skip to content

3905 Galloping Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$222,000
Last Sale Date
May 1, 2018

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC3905
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,624
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
54%
Improvement Value:$124,400
46%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+5.2%
2024$4,663-8.1%
2023$5,073+0.4%
2022$5,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 17103, Page 561Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 14157, Page 1615

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 11118, Page 1240

Property Sale

Sale
$121,260
DeedBook 5593, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1998