Skip to content

4304 Galloping Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC4304
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
46%
Improvement Value:$168,500
54%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+5.3%
2024$5,427-4.0%
2023$5,655+0.4%
2022$5,631+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,929DeedBook 18715, Page 415Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 17375, Page 339Recorded2/4/2019

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 15107, Page 937

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 12609, Page 1669

Property Sale

Sale
$194,900
DeedBook 10738, Page 1966

Property Sale

Sale
$127,135
DeedBook 5625, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1998