Skip to content

4403 Galloping Hill LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 27, 2026

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC4403
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
48%
Improvement Value:$157,100
52%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,504+6.2%
2024$5,183-7.8%
2023$5,621+0.4%
2022$5,596+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,929DeedBook 20304, Page 747Recorded3/6/2026

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,929DeedBook 19466, Page 423Recorded8/22/2023

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 15039, Page 1759

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 13766, Page 199

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12846, Page 1653

Property Sale

Sale
$128,095
DeedBook 5642, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1998