Skip to content

4805 Saddleback LaneToms River, NJ 08755

Built 1998

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Sep 20, 2017

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC4805
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
49%
Improvement Value:$151,300
51%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,399+5.3%
2024$5,129-7.3%
2023$5,533+0.4%
2022$5,509+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 16882, Page 616Recorded9/26/2017

Property Sale

Sale
$254,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 15845, Page 1454Recorded7/10/2014

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14177, Page 1409

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 10443, Page 365

Property Sale

Sale
$130,195
DeedBook 5589, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1998