Skip to content

4807 Saddleback LaneToms River, NJ 08755

Built 1999

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC4807
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$191,700
57%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,135+5.3%
2024$5,828+2.0%
2023$5,715+0.4%
2022$5,690+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$372,000
Sq Ft1,938DeedBook 18777, Page 1757Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10921, Page 50

Property Sale

Sale
$137,535
DeedBook 5655, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1999