Skip to content

5002 Trotters WayToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC5002
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
46%
Improvement Value:$169,000
54%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,721+6.2%
2024$5,385-4.2%
2023$5,621+0.4%
2022$5,596+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,929DeedBook 19405, Page 1099Recorded6/14/2023

Property Sale

Sale
$328,000
Sq Ft1,929DeedBook 18563, Page 457Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$291,500

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 18039, Page 1168Recorded9/4/2020

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 14174, Page 948

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5739, Page 330

Property Sale

Sale
$126,090
DeedBook 5523, Page 659

Property Built

Built

Year Built: 1997