Skip to content

5201 Trotters WayToms River, NJ 08755

Built 1997

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block135
Lot2.02
QualifierC5201
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page901

Building Details

Building Class35
Description2F1G
Dwellings1
ZoningMF6
Sq Footage1,938
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$192,100
57%
Total Assessment$337,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+5.5%
2024$5,585+2.6%
2023$5,443+0.5%
2022$5,418+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,938DeedBook 19716, Page 1024Recorded6/24/2024

Property Sale

Sale
$143,295
DeedBook 5523, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1997