Skip to content

80 Route 70Toms River, NJ 08755

Built 2021
Commercial

Last Sale Price
$7,575,000
Last Sale Date
Aug 23, 2023

Property Information

Block145.01
Lot1.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningRHB
Sq Footage18,960
Acreage3.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,698,300
47%
Improvement Value:$1,942,200
53%
Total Assessment$3,640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,330+5.3%
2024$63,017+244.4%
2023$18,295+0.4%
2022$18,215+13.1%
Property History

Property Sale

Sale
$7,575,000
Sq Ft18,960DeedBook 19473, Page 243Recorded8/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$1,920,000
DeedBook 17703, Page 1945Recorded12/3/2019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 17547, Page 504Recorded7/24/2019