Skip to content

1801 Merrimac DriveToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block1462.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,576
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,300
34%
Improvement Value:$228,200
66%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,603+5.2%
2024$7,227+38.3%
2023$5,225+0.4%
2022$5,202+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$354,000
Sq Ft1,576DeedBook 18824, Page 1863Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$254,500
Sq Ft1,576DeedBook 17705, Page 1171Recorded12/4/2019

Property Sale

Sale
$277,000
DeedBook 14449, Page 1241

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5624, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1998