Skip to content

1870 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block1462.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
60%
Improvement Value:$186,900
40%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,593+5.2%
2024$8,169+3.9%
2023$7,866+0.8%
2022$7,801+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5753, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1958