Skip to content

1834 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block1462.04
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,000
58%
Improvement Value:$204,600
42%
Total Assessment$489,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,916+8.4%
2024$8,225+10.3%
2023$7,458+0.5%
2022$7,424+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958