Skip to content

1842 Monitor DriveToms River, NJ 08753

Built 2017

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 3, 2012

Property Information

Block1462.04
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,739
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
33%
Improvement Value:$588,400
67%
Total Assessment$873,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,905+5.2%
2024$15,119+12.3%
2023$13,457+0.4%
2022$13,398+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 15252, Page 1602

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 13829, Page 1882