Skip to content

1203 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block1462.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,946
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
71%
Improvement Value:$125,800
29%
Total Assessment$440,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,027+5.2%
2024$7,630+45.4%
2023$5,248+0.4%
2022$5,225-31.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,946DeedBook 15967, Page 169Recorded12/19/2014

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5594, Page 872

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4048, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1962