Skip to content

1821 Capstan DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 2, 2009

Property Information

Block1462.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
65%
Improvement Value:$155,900
35%
Total Assessment$440,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,029+5.2%
2024$7,632+10.3%
2023$6,916+0.4%
2022$6,886-1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 14583, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1958