Skip to content

1817 Capstan DriveToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Dec 10, 2008

Property Information

Block1462.06
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,524
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
58%
Improvement Value:$209,700
42%
Total Assessment$494,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,008+5.2%
2024$8,563+5.9%
2023$8,084+0.4%
2022$8,048+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14174, Page 849

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 13152, Page 496

Property Sale

Sale
$297,500
DeedBook 11396, Page 1572

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 4852, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1958