Skip to content

1809 Capstan DriveToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block1462.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4901

Building Details

Building Class20
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
37%
Improvement Value:$485,000
63%
Total Assessment$770,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,022+5.2%
2024$13,329+31.2%
2023$10,158+0.4%
2022$10,113+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5697, Page 626